R1234yf ( HFO-1234yf ) – nový typ chladiva

Kompletný servis klimatizácie nového typu chladiva R1234yf ( HFO-1234yf ) zariadením TEXA 780R BI-GAS  + dezinfencia interiéru ozónom

 

 

Naše zariadenie spĺňa normy na servis a diagnostiku obidvoch chladív typu R134a ale aj na nové chladivo R1234yf ( HFO1234yf ). Zariadenie nemá problém ani s hybridnými/elektrickými automobilmi, ktoré používajú špeciálny POE olej.

 

Chladivo R1234yf ( HFO1234yf ) sa začalo používať od 1.1.2011  podľa legislatívneho nariadenia EU kvôli zníženiu skleníkových plynov v atmosfére.

 

 

 

 

Infinity Q50 2016 servis klimatizácie s chladivom R1234yfInfinity Q50 2016 servis klimatizácie s chladivom R1234yfPeugeot 308 II 2014 1.6HDi servis s chladivom R1234yf

 

Kompletný servis klimatizácie zahŕňa
    – napojenie zariadenia na systém
    – úplné odsatie starého chladiva a oleja
    – vákuovanie systému
    – vákuová skúška tesnosti
    – vstreknutie nového oleja a UV farbiva do systému
    – naplnenie chladivom R1234yf
    – test tlaku a funkcie klimatizácie
    – meranie účinnosti chladenia
    – tlač protokolu o naplnení klimatizácie
    – dezinfekcia interiéru ozónom

 

ZOZNAM AUTOMOBILOV S NOVÝM TYPOM CHLADIVA R1234YF

 

Chladivo R1234yf sa začalo používať od 1.1.2011  s výnimkou od roku 2016.

ZnačkaModel
ALFA ROMEO4C
BMWi3, i8, rada 7
CADILLACXTS
CHEVROLETMALIBU, TRAX/TRAKER, SPARK
CHRYSLER300
CITROENC4 CACTUS, C4 PICASSO, ELYSEE
FERRARILA FERRARI
FIAT500X
FISKERKARMA
FORDC-MAX, FOCUS, NUGGET, TOURNEO, TRANSIT CUSTOM
HYUNDAIi10, i20, i30, ix45, SANTA FE
JAGUARXK X150
JEEPRENEGADE, CHEROKEE, GRAND CHEROKEE
INFINITYQ50
KIACARENS, CEED, CERATO, OPTIMA, SORENTO, SOUL
LAND ROVERDISCOVERY SPORT, RANGE ROVER EVOQUE L538, RANGE ROVER, RANGE ROVER SPORT
LEXUSGS, NX, RC F
MASERATIQUATTRO PORTE
MG3
MAZDACX-3, CX-5, 2, MX 5
MITSUBISHISPACE STAR, MIRAGE
NISSANPATHFINDER,X-TRAIL, QASHQAI, NOTE, PULSAR
OPELADAM, CASCADA, MOKKA
PEUGEOT301, 308
RENAULTTWINGO, ZOE
SUBARUBRZ, IMPREZA, FORESTER, OUTBACK, XV
SUZUKISX4, S-CROSS, SWIFT SPORT
VOLVOXC90
TOYOTAGT86, YARIS HSD, PRIUS PLUS
ŠKODAFABIA od 5/2017, SUPERB od 5/2017
VOLKSWAGENod 10/2016
SEATod 10/2016

Prečo je dôležitý pravidelný servis klimatizácie ?

Ak chcete zabezpečiť čo najdlhšiu životnosť klimatizácie, zachovať jej plnú funkčnosť a zároveň maximálnu čistotu odvzdušia, treba myslieť na pravidelný servis klimatizácie. V každej klimatizácii ubúda chladivo (ročne to môže byt 10-15%), olej a následne klesá aj účinnosť klimatizácie. Je to dlhodobý proces a preto ho až tak nevnímame.

 

Ak klimatizácia nepracuje s dostatočnou účinnosťou tak jednoducho otočíme regulátor teploty viac do modrej polohy, pokiaľ máte digitálnu klímatizáciu všetko za Vás spraví automatika. Začne Vám častejsie spúštať kompresor – tým rastie zaťaženie kompresora a spotreba paliva. Starý olej v klimatizačnom systéme už nestíha absorbovať vlhkosť ( jedna z mála známych funkcií oleja do klimatizácií ). Vlhkosť spôsobuje koróziu a zrazu je zle, klimatizácia v lepšom prípade iba nechladí no v horšom si pripravte stovky € na nový kompresor, preplach systému a ďalšie potrebné úkony. Odporúča sa zapnúť klimatizáciu aspoň na 10 minút každý mesiac a to aj v zimnom období.

Čo sa stane, ak sa o klimatizáciu nestaráte správne ?

 

Okrem vyššie uvedených problémov v klimatizačnom systéme je pre naše zdravie dôležitý interér vozidla v ktorom trávime čoraz viac času. Počas teplých dní  sa

 klimatizačný systém stáva liahňou pre rôzne baktérie/vírusy ktoré síce nevidíte ale škodia Vám a Vašej rodine.
Najúčinnejšie odstránenie baktérií vykonávame vďaka dezinfekcii interiéru ozónom ktorý zabíja až 99,9% baktérií. Doporučuje sa aj výmena kabínového filtra ideálne s obsahom uhlíka ktorý na základe chemickej reakcie rozkladá nebezpečné látky z okolitého prostredia. Ak patríte medzi alergikov spoločnosť MANN vyrába biofunkčné antialergénne filtre viac sa dozviete TU.

Dezinfekcia ozónom a čo je vlastne ozón ?

Ozón je najsilnejšie prírodné dezinfekčné činidlo. Ozón je plyn, ktorého molekuly sú niekoľko krát menšie ako molekuly aerosólu pri chemickom čistení. Jeho účinky sa prejavia aj na miestach, kde sa bežná chémia nedostane. Veľmi rýchlo, až 100 krát účinnejšie ako chlór ničí odolné druhy a formy vírusov, baktérií, mikroorganizmov, spórov plesní. Ďalším efektom je odstránenie zápachov – zatuchnutie, zápach z mlieka a podobne. Ozón je prostriedok, ktorý sa používa v zdravotníctve i na sterilizáciu pitnej vody. Ozón zabíja 99,9% baktérií a vírusov, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy, problémy alergikov.

 

Dezinfekcia ozónom v interiéri vozidla
V interiéri vozidla prebieha dezinfekcia nasledovne. Ozónový generátor nastavíme podľa veľkosti vozidla, prípadne zápachu na 30 min – 45 min. Generátor pôsobí pri zatvorenom vozidle. Podmienkou je nastavený vnútorný okruh na vozidle a zapnutý motor vozidla. Po cca. 30-45 minútach generátor vypneme a vozidlo necháme vyvetrať. Táto dezinfekcia je určená pre klimatizácie vozidla, v ktorých je vysoká vlhkosť a priaznivá teplota na tvorbu nebezpečných baktérií a plesní. Tie sů dôvodom nepríjemného zápachu ale môžu ohrozovať aj zdravie posádky, malých detí, alergikov, astmatikov, najmä ak je imunitný systém oslabený.
Rovnako účinná je dezinfekcia ozónom aj v aute fajčiarov, v ktorých zanecháva fajčenie nepríjemný zápach.

Rozdiel medzi chladivom R134a a R1234yf