Ako sa starať o automatické prevodovky ?

 Meniť alebo nemeniť olej v automatickej prevodovke ? Servisná knižka niektorých automobiliek informuje o celoživotnej náplni automatickej prevodovky.

 

Výrobca automobilu, ktorý náplň v prevodovke označil ako celoživotnú, zákazníkovi automaticky neklame. Iba neuvádza to magické číslo kedy má životnosť prevodovky alebo celého automobilu skončiť. Môže to byť 500tis km alebo iba 200tis km , asi to nebude znieť príliš dôveryhodne , ale pre výrobcu životnosť automobilu končí zároveň so zárukou. Aj prevodovka ktorá zlyhá po 150 tis km , vlastne vyhovela požiadavkám. Pre výrobcu je ideálny stav v prípade , keď kupujúci po štyroch rokoch užívania odovzdá vozidlo na likvidáciu a ide si k predajcovi kúpiť nové auto. S majiteľom nejakej jazdenky už nikto z výrobcov nepočíta a tak isto mu nikto nie je nič povinný garantovať. Takže termín celoživotná náplň sa síce pekne počúva , ale inak nevypovedá vôbec o ničom.
 

 

 
 
 
 
Najčastejšou príčinou poruchy automatickej prevodovky je opotrebovaný olej !
Akýkoľvek olej stráca časom a používaním svoje vlastnosti, stáva sa opotrebovaným a nevhodným na ďalšie používanie. Keď nastane opotrebovanie oleja, je potrebné ho vymeniť, pretože už  neslúži tak ako by mal.
Olej v motore je menený v pravidelných intervaloch a užívatelia motorových vozidiel sa nad týmto faktom vôbec nepozastavujú. Na rozdiel od toho výmena oleja v automatickej prevodovke ešte stále vyvoláva značné diskusie a polemiky. Avšak  pri bližšom pohľade  na konštrukciu automatickej prevodovky vidíme, že je neporovnateľne viac citlivejšia na kvalitu a čistotu oleja než motor.
 

 

Až 80% porúch automatických prevodoviek je zapríčinených opotrebovaným olejom, ktorý nemá požadované vlastnosti.
Automatická prevodovka zo začiatku začína vykazovať chyby v menšej intenzite, ktoré sú niekedy pre klasického užívateľa takmer nepostrehnuteľné. Táto intenzita sa časom zvyšuje, až môžete jazdou s opotrebovaným prevodovým olejom spôsobiť poškodenie niektorej z častí automatickej prevodovky, prípadne ju úplne znefunkčniť. Vo veľa prípadoch pri včasnej výmene oleja prestane automatická prevodovka chyby vykazovať. Zároveň však jeho neskorá, nepravidelná alebo žiadna výmena je dôvodom väčšiny porúch automatických prevodoviek.

1 Comment

  • Reply WordPress Commenter 12. januára 2019 at 10:29

    Ahoj, toto je komentár.
    Pre správu, úpravu alebo mazanie komentárov si pozrite sekciu Komentáre na nástenke.
    Profilové obrázky komentujúcich sprostredkúva služba Gravatar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.*